RSS

Raspenava – zvláštní ves

20 úno

Jeden krátký výlet za humna nás zavedl až do severních Čech. Vítaná příležitost obhlédnout něco nového a třebas docela jiného, než máme tady na jihu.  😀  V tomto směru tedy Raspenava rozhodně nezklamala. Je zde krajina strmých kopců, intenzívně se klikatících silniček v lesích a spousty většinou krásně a pečlivě udržovaných domků na nezvykle velkých a i v mimořádně suchém létě, šťavnatě zelených pozemcích. Krajina i domy jsou tady skutečně úplně jiné, než na Moravě. Místní osídlení jsou nejčastěji domy posázené daleko od sebe na stráních hlubokých údolí, kde jsou silnice tak úzké a zamotané, že není bezpečné zde zastavovat jen proto, abyste si nad tím malebným pohledem zaáááchali a třebas jej vyfotili. Dojeli jsme těmi klikaticemi až do obce, která se do povědomí většiny občanů Česka nejspíše zapsala jako jedna z těch velmi postižených záplavami v srpnu 2010. Občané Raspenavy své domy za těch 5 let už vesměs opravili. Obec však následky ničivé vody teprve řešit začala. Raspenava 002 Silnice a chodníky tady byly totálně rozkopané. Nesjízdné a neschůdné. A protože tuto stavební činorodost v Raspenavě zjevně neorganizoval žádný lidumil ani výjimečný inteligent, byla cesta k jedinému místnímu hotelu a na jeho parkoviště zhola nepoužitelná a chodník použitelný jen na vlastní riziko. Inu, jiný kraj, jiný mrav. Pochopili jsme, že jsme tady na jihu zpovykaní lenoši. Zvyklí, že u nás při každé podobné opravě cest zůstává i v průběhu prací zabezpečený průjezd k budovám a pro chodce jsou k dispozici bezpečná přemostění a přechody přes staveniště. Zde, na severu, se však od občanů žádá maximální nasazení. Tolerance a sportovního ducha. Raspenava 001Místní obyvatelé byli naštěstí na exoty z Moravy, usilovně v západu slunce hledajícící nějaké místo k zaparkování, velmi příjemní. Vstřícně poskytli nejen informace, ale ochotně poradili i místo, kde zaparkovat. Byli fakt milí. Na rozdíl od personálu hotelu, kde jsme chtěli přenocovat. Recepční nám neporadil nic a spolu s obsluhou baru v klidu a bez zájmu o hosty pokuřoval u vchodu do hotelu. Rozhýbal se k akci až, když do hotelu přijeli tři Germáni. Okamžitě běžel jako srneček přes rozkopaný příjezd a štěrkový chodník nechodník, aby jim do hotelu přenesl bagáž. Komik. Pokud jsme si totiž stačili všimnout, tak Helmuti jeho sportovní výkon kompenzovali jen úsečným danke a žádný éčka z kešeně nevytáhli.  😛      Obec se nám ovšem líbila a z několika rychlých snímků místních vypiplaných domků jistě pochopíte proč.Raspenava 006Raspenava 008Raspenava 007Raspenava 009Raspenava 010Raspenava 011

Na tomto vymazleném zeleném romantickém domečku umístili majitelé „památeční“ cedulku s infomací o výšce, kam voda při záplavách 7. 8. 2010 dosáhla. A že byla opravdu hodně vysoko – cedulka je umístěna jen kousek pod okapem střechy, nad horním rámem okna. Je vskutku obdivuhodné, jak se místní obyvatelé s takovou katastrofou vyrovnali a optimisticky a hezky své domovy opravili.

Hotel v Raspenavě jsme nakonec využili. Je to krásná budova s upraveným parkem, kde je hostům k dispozici i bazén. Pokoje jsou docela hezké a útulné. Problematický je zde ovšem personál. Hotelové pokoje jsou sice pojaty jako nekuřácké, ale uklízečky hulí na chodbách jak nezbedná kamna a ten vlezlý cigaretový smrad se po schodišti line celým hotelem až do pokojů. Fuj! A ve skříni zapomenuté nové triko vám personál tohoto hotel zapře.  😉

 

 
komentářů 19

Posted by on Únor 20, 2016 in CIA, Uncategorized

 

Vlastnosti:

19 responses to “Raspenava – zvláštní ves

 1. jolana88

  Únor 20, 2016 at 22:14

  🙂 Obsluha a personál celkově – to je „normál“ nejen na Zámečku :/

   
  • 747

   Únor 20, 2016 at 22:21

   Hm, nás to ale docela překvapilo. Byl to takový smrdutý závan socíku. Netuším kdo je majitel, ale lidi si teda vybírá nejspíš někde v socialistické rezervaci.

    
   • jolana88

    Únor 20, 2016 at 22:28

    Kdepak. Tahle „zvláštnost“ není jen v Raspenavě – je to celkové. Opravdu běžný přístup. (btw. setkala jsem se s tím i na Moravě, ale u Lbc. a spol. to není výjimka, nýbrž standard). njn – lidé jsou různé :/

     
    • 747

     Únor 20, 2016 at 22:34

     Na hňupa narazíte kdekoliv, ale tak vysoká koncentrace počtu i míry nás přece jenom zaskočila.

      
     • jolana88

      Únor 20, 2016 at 22:38

      věřím. za námi i známí odmítali přijet 😦

       
 2. Ji Hei - Fotografie

  Únor 20, 2016 at 23:01

  No, ale odskákali to tam při povodních pořádně :-(…: http://david-modry.blog.cz/1008/povoden-raspenava-08-08-2010
  Dát to tam znovu do pořádku muselo stát pořádný balík… a ani se moc nedivím, že to trvá tak dlouho.
  A to blbnutí kvůli Němcům se děje všude. Já viděla jednoho majitele penzionu, který jim při odjezdu ještě běžel opucovat přední sklo.. Málem toho blba přejeli.

   
  • 747

   Únor 21, 2016 at 00:29

   No, nevím jestli všude. Tady se k nim v hotelech a hospodách chovají stejně jako k našincům. Slušně, ale ne tak uboze podbízivě.

    
   • Ji Hei - Fotografie

    Únor 21, 2016 at 10:04

    Tak tedy ne všude… 🙂 Já to vídám v regionech s vysokou nezaměstnaností a nízkými platy. Ale především to bude o povaze konkrétního jedince.

     
    • 747

     Únor 21, 2016 at 23:08

     JJ, myslím si totéž. Je to především v lidech. A někde, holt, je těch trapných poskoků víc.

      
     • jolana88

      Únor 22, 2016 at 11:26

      Jelikož souhlasím s výše uvedeným (četnější výskyt v regionech s vysokou nezaměstnaností, nízkými platy) zajímalo by mě, čemu sociologové přisoudili tyto změny chování.

       
      • 747

       Únor 22, 2016 at 11:56

       A máme zde nějakého sociológa? Že by vysvětlil…..

        
       • jolana88

        Únor 22, 2016 at 12:26

        Netuším. Já se „odborníka“ zeptala jednou. Víckrát stejnou chybu neudělám. Dozvěděla jsem se, nejen, že mám „těžké sklony ke generalizaci“, ale i jak věci „špatně chápu, hodnotím i vidím“ :/

         
        • 747

         Únor 22, 2016 at 14:54

         🙂 😀 😛 nj, a divíte se? Vždyť sociology bychom v tomto státě mohli tapetovat nádraží a ještě je exportovat na tuny. Kdo nemá mozek, jde vždy dělat podobný „užitečný“ obor.

          
 3. Witch

  Únor 22, 2016 at 11:09

  Na ty řvavé barvy nejsem, ale vzhledem k umístění, zdá se, že jsou nátury vodnicko vstřícné. Vnímám to jako ekologiclký přístup do budoucna :/ Snad se povedlo nějak rozumně obnovit a přizpůsobit domečky vzhledem k možnému opakování – aby příště nebylo tolik škod. tím myslím zařízení, které lze v přízemí snadno odnést do bezpečí, minimum dřeva…

   
  • 747

   Únor 22, 2016 at 11:52

   Taky nejsem zrovna na výrazné barvy, ale tam se to fakt hodilo. Domečky jistě mají dnes udělané tak, aby příští voda ublížila méně, ale problém jim tam nyní vytvořila spíše obec. Většina těch nových chodníků a cest je tam totiž udělaná výš, než jsou ty domky. Fakt dementní, protože všechna voda, co se nasbírá na cestě a chodníku, teď už poteče výlučně a přímo do baráků.
   A obávám se, že nemusí jít ani o nějaké záplavy, udělá to každý vydatnější déšť. Za pět let čekání na opravu komunikací toto pojetí rekonstrukce ze strany obce hodně odflákli a zadělali na další problémy. Mluvili jsme asi se třema rodinama a všichni z toho zvednutého chodníku a silnice nad své prahy a zahrady mají hrůzu.

    
   • Witch

    Únor 25, 2016 at 08:06

    To se vůbec nedivím! To aby nadělali hradby kolem obydlí 😦 Ne, fakt je nahouby, když se na ně udělal takový podraz. Prostě hurá akce a nikdo nemyslí. U nás takhle kanalizace do čističky vedla do kopce a i když leckdo chápe, že voda sama do kopce nepoteče, asi si mysleli, že nevábná směs je cosi jiného – překopání potom sebralo naději na kanalizaci i nám, prachy došly. Jednalo se o několik desítek metrů, většina na naše náklady a samospád z vršku. No, tehdy mělo na vršku žít kolem deseti dětí (škola by byla šťastná), ale ostatní tři rodiny zdrhly, když nic… Obecní vejři jsou všude.

     
    • 747

     Únor 25, 2016 at 11:41

     No, však jsme si mohli hlavy ukroutit a místní nad tím vzteky vyskakovali. Je to neskutečný šlendrián. Čekat 5 let na opravu a pak to takhle zmrší.
     Na první a třetí fotce je to převýšení i vidět.

     Hm, kanalizace do kopce – to je nějaká nová česká specialita. Nejste totiž jediní, kde se „moudré“ zastupitelstvo domnívá, že tu vodu ukecá. Akorát teda jestli u vás dělali kanalizaci z pomocí těch zkurvenejch fondů modrýho hadru, tak vás ze zákona nesměli vynechat. Jestli jo, je to na žalobu a dotace by museli vrátit.

      
 4. zarox21

  Únor 25, 2016 at 09:46

  Raspenavu jsem navštívila … no pár let to bude a byla jsem nadšená. Bydleli jsme v Zámečku a před těmi cca 8 lety to tam bylo moc pěkné a personál příjemný. Ale časy se mění a nejrychleji v pohostinství. Doufám, že jste nezapomněli na nedaleké Hejnice, ty mají teprve atmosféru 🙂

   
  • 747

   Únor 25, 2016 at 11:36

   Jo, to máte pravdu, jakmile máte mizerný personál, je všechno jinak i kdyby se majitel strhal. Dál v okolí jsme tentokrát nebyli, šlo o hodně rychlý výlet a cíl byl jinde. 😉

    

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: